wtorek, 7 czerwca 2011

Buldog francuski

BULDOG FRANCUSKI – jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji małych psów molosowatych.

Pochodzenie tej francuskiej rasy jest niemal w całości angielskie. Przodkami Bouledogue Français był zapewne buldog angielski oraz terier - pies w typie dziś nie istniejącego White English Terriera i mops. Psy angielskie znalazły się na terytorium Francji wraz z liczną grupą tkaczy emigrujących na kontynent w poszukiwaniu pracy.


Pies o małej, krępej i muskularnej sylwetce. Ma szeroką, kwadratową głowę o dużych, stojących uszach. Ogon krótki.
Buldog francuski jest to pies łagodny i towarzyski. Nazwa buldog jest jedynie konsekwencją pochodzenia rasy od buldoga angielskiego, który początkowo był rosłym i dobrze zbudowanym psem, używanym do walk. Jest skłonny do alergii pokarmowych. Przywiązuje się silnie do właściciela, akceptuje łatwo inne zwierzęta w swoim otoczeniu.

Bernardyn

BERNARDYN – jedna z ras psów, należąca do sekcji psów molosowatych w typie górskim. Według klasyfikacji FCI nie podlega próbom pracy.
Są to psy bardzo wysokie, szerokie, o potężnym kośćcu i dużej masie. Pierwotne psy były nieco mniejsze gdyż dochodziły do wagi 50 kg. Zdarzają się przypadki bernardynów o masie nawet 100 - 130 kilogramów.
Bernardyny są łagodnymi, wiernymi i przyjacielskimi psami. Znane ze swojej lojalności, spokoju, tolerancji w stosunku do innych zwierząt oraz dzieci. Bardzo skore do zabawy, niezależnie od wieku. Wyróżniają się wysoką inteligencją, dobrze wychowane są bardzo posłuszne. Bardzo przywiązują się do swoich właścicieli - nierzadko stają w ich obronie, gdy grozi im jakiekolwiek niebezpieczeństwo.

Psy tej rasy są wykorzystywane w ratownictwie górskim (wykorzystywane są głównie krótkowłose) i w poszukiwaniach rożnego typu. Hoduje się je też jako psy stróżujące bądź domowe.

Bokser


BOKSER – jedna z ras psów, należąca, wg klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) do grupy II - pinczerów, sznaucerów, molosów, szwajcarskich psów pasterskich, psów do bydła oraz innych ras. Zaklasyfikowana do sekcji psów molosowatych w typie mastifa. Należy do ras podlegających próbom pracy.

Bokser jest psem średniej wielkości w typie mastifa, o zwartej budowie ciała, kwadratowej sylwetce i dość silnym kośćcu. Jest jednak nieco mniejszy oraz ma lżejszą i smuklejszą głowę niż inne mastify, która przypomina głowę swojego bliskiego krewniaka - buldoga angielskiego. Głowa boksera stanowi jego najbardziej charakterystyczną cechę zewnętrzną. Jest dosyć szeroka, z krótką kufą oraz z cofniętą i dosyć wysoko umieszczoną truflą nosa, umożliwiającą mocny chwyt i jednoczesne pobieranie powietrza.

Bokser jest dobrze umięśniony. Posiada krótki, prosty i muskularny grzbiet; mocną szyję bez fałdów na podgardlu i dobrze wysklepione oraz plastycznie uzewnętrznione żebra.

Bokser jest niezwykle żywym i sprawiającym wrażenie zawsze czujnego. Pies ten nie powinien sprawiać wrażenia niezdarnego czy ociężałego.